202108.20
0

Funkcje języka niemieckiego i tłumaczenia

Światowa społeczność XXI wieku rozwija się w warunkach integracji, ciągłego poszerzania kontaktów zarówno na poziomie komunikacji biznesowej, jak i w skali globalnej. W dzisiejszych czasach po niemiecku mówi nie tylko 80 milionów mieszkańców Niemiec.To także ludzie mieszkający w sąsiednich krajach Europy Zachodniej. Dla mieszkańców ponad 20 krajów na całym świecie niemiecki jest drugim językiem. Pod względem rozpowszechnienia znajduje się w 10 najczęściej używanych na świecie.

Specyfika literatury niemieckiej

Podobnie jak inne języki, niemiecki ma swoje unikalne cechy i pułapki. Nie sposób wziąć ich wszystkich pod uwagę, ale są te najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę przy tłumaczeniu na inne języki:

  • Język niemiecki jest pełen skomplikowanych słów, które składają się z kilku rzeczowników. W języku niemieckim jeden rzeczownik definiuje drugi. Przykładem mogą być zwykłe niemieckie zapożyczenia. Podobna zasada jest często stosowana w niemieckim języku technicznym. Język mówiony w mowie i piśmie ma inne specyficzne cechy polisemia słów – słowa nie są używane dosłownie, ale intuicyjnie, w kontekście aktualnej treści. Dlatego liczy się czynnik ludzki, głębia wiedzy, doświadczenie, właściwy dobór pożądanej opcji przez tłumacza.
  • Dwuczęściowy i ścisły szyk wyrazów w zdaniu, w języku niemieckim każda część mowy ma swoje miejsce: orzeczenie sprzężone na końcu zdania podrzędnego, a czasownik pomocniczy znajduje się na drugim miejscu na początku struktury. Znaczenie całej frazy jest zrozumiałe dopiero po dokładnym przeczytaniu tekstu, ponieważ główny nacisk kładzie się na końcu. Każde zdanie ma podmiot i orzeczenie, z ustalonym miejscem na ten ostatni.
  • Sześć form czasownika (trzy z nich są w czasie przeszłym). Czasownik może być prosty, złożony, oznaczający czynność, która już dawno minęła.
  • Rodzaj rzeczowników – rodzajniki (określone i nieokreślone) odpowiadają za rodzaj w języku niemieckim.
  • Obecność dialektów i bezokoliczników. W języku niemieckim istnieją konstrukcje ramowe, których celem jest uporządkowanie wypowiedzi i połączenie jej części w jedną całość.
  • Złożone słowa, które wyrażają logiczną treść frazy.Takie pojęcia nie są zawarte w słownikach, w których można szukać wyjaśnień. W tym przypadku tłumaczenie nie jest dosłowne, ale opisowe, z naciskiem na główne znaczenie. Ważna jest tutaj gra słów i odpowiednie przekazanie esencji przez tłumacza.

Kultura i mentalność

Każdy kraj ma swoją kulturę i tradycje, musi je uwzględnić profesjonalny tłumacz. Niemcy traktują życie poważnie i odpowiedzialnie, ściśle przestrzegają ustalonych zasad i żyją według zasady porządek ponad wszystko. Aby uniknąć niezręcznej pauzy w negocjacjach, tłumacz musi znać cechy narodowe i hobby mieszkańców kraju. Niemcy kochają samochody i kluby, dołączają do grup lub społeczności ludzi o podobnych poglądach, ale pozostają wolni w swoich poglądach. Kluby zainteresowań skupiają się na historii (opcjonalnie polowanie i strzelanie), zachowują starożytne rytuały i tradycje. Aby uniknąć niezręcznej sytuacji podczas tłumaczenia niemieckich zwrotów tłumacz musi wziąć pod uwagę specyfikę niemieckiego humoru. Nie zawsze pokrywa się z polskim. Stylistycznie humor charakteryzuje się surową satyrą. Ale po przetłumaczeniu na inne języki zaczyna tracić swój urok.