202008.31
0

Tłumaczenia filmów na Youtube – automatycznie czy u tłumacza?

W ciągu ostatnich kilku lat podejście do pracy Youtuberów znacznie się zmieniło. Filmiki na Youtube są znacznie bardziej profesjonalne, a zarobki ich twórców są coraz wyższe. Aby dotrzeć do odbiorcy międzynarodowego należy umożliwić korzystanie z napisów. W jaki sposób?

Czy warto korzystać z tłumaczeń automatycznych na Youtube?

Napisy dostępne na platformie powstają w oparciu o automatyczne tłumaczenie „ze słuchu”. Problem w tym, że „słuchaczem” jest maszyna, zatem również tłumaczenia są maszynowe i dla człowieka często niezrozumiałe. Takie napisy będą odpowiednie w przypadku prostych filmików, które nie są kojarzone z działaniem profesjonalnym, lecz raczej są tworzone w celach czysto rozrywkowych. Rozrywka na Youtube ma jednak wiele poziomów, podobnie jak jakość tłumaczeń. Oczywistym jest, że w celu uzyskania najlepszych efektów należy skorzystać z pomocy profesjonalnego tłumacza. W tego typu usługi rzadko inwestują osoby początkujące, lecz doświadczony i dobrze zarabiający Youtuber powinien rozpieszczać swoich odbiorców.

Profesjonalne tłumaczenia napisów dla Youtuberów

Polscy Youtuberzy coraz częściej kierują swoje filmy do odbiorcy z Zachodu. Dlaczego? Odpowiedzią są oczywiście finanse. Na amerykańskim portalu Youtube zarobić można znacznie więcej niż na polskiej platformie. Ponadto, częstym źródłem zarobku są tak zwane vlogi podróżnicze czy też vlogi emigrantów. W takim wypadku polscy twórcy często przedstawiają odbiorcom osoby innego pochodzenia. Aby zapewnić gościom komfort wypowiedzi, a odbiorcom możliwość ich zrozumienia – należy dodać do filmu profesjonalne napisy, które oddają sens wypowiedzi i emocje towarzyszące rozmowie. Tłumaczenie powinno być zwięzłe i w pełni czytelne dla oglądającego!

Obecnie, profesjonalne filmy publikowane na Youtube mogą być potraktowane jak rodzaj filmu dokumentalnego czy sztuki filmowej – zależnie od wykorzystanych ujęć i tematyki. Zatem tłumaczenia wypowiedzi Youtuberów i ich gości również powinny być w ten sposób traktowane.