201912.17
0

Tłumacz przysięgły w sądzie

Kiedy tłumaczenie przysięgłe potrzebne jest w sądzie? Czy każdy tłumacz przysięgły wykonuje takie usługi? Dowiedz się więcej!

Tłumaczenie przysięgłe dla sądu

Tłumaczenia przysięgłe dla sądów wykonywane są zazwyczaj przez doświadczonych i wyspecjalizowanych tłumaczy. Wynika to z faktu, iż niektóre konieczne uprzednio umiejętności i uprawnienia nie są już wymagane. Dotyczy to między innymi szkoleń przeprowadzanych niegdyś przez ministerstwo. Tłumacz przysięgły, który takie szkolenie ma za sobą, zna zasady kooperacji z organami władzy państwowej. W przeciwnym razie kluczem jest doświadczenie, praktyka i samodzielna nauka.

Nic więc dziwnego, że nie każdy tłumacz przysięgły podejmuje się zlecenia, w ramach którego konieczne jest uczestnictwo w rozprawie sądowej lub tłumaczenie dokumentów sądowych. Ma to źródło w poczuciu odpowiedzialności i obawie, że zadanie to nie zostanie wykonane poprawnie.

Rozprawa sądowa – tłumacz

Kiedy pomoc tłumacza jest potrzebna w sądzie? Przede wszystkim w sytuacji, gdy strony nie posługują się płynnie językiem polskim. Nierzadko tłumacz przysięgły stawia się na rozprawie. Wynika to z obowiązku nałożonego przez sąd lub z zobowiązań na mocy umowy zawartej z klientem.

Kto w takim razie jest zobowiązany do zapłaty za usługę? W przypadku, gdy uczestnictwo tłumacza wymagane jest przez sąd otrzymuje on wypłatę zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie wynagrodzenia za czynności tłumacza przysięgłego”. Z kolei w przypadku, gdy taki obowiązek wynika z umowy zawartej z klientem, należy uprzednio ustalić stawkę godzinową i na tej podstawie wyliczyć wynagrodzenie.

Tłumaczenie przysięgłe dla sądu to dziedzina, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli chodzi o tłumaczenia przysięgłe dla sądów we Wrocławiu, koniecznie skontaktuj się z biurem tłumaczeń Sellecta. Oferujemy między innymi tłumaczenia przysięgłe dla sądów z języka niemieckiego, angielskiego, włoskiego, czeskiego, francuskiego.