202103.22
0

Najtrudniejsze języki świata. Na którym miejscu jest język polski?

Nauka niektórych języków jest wieloletnią przeprawą. Dziesiątki odmian, gramatyka, skomplikowane zapisy, jeszcze trudniejsza wymowa. Których z języków świata najtrudniej jest się nauczyć i na którym miejscu plasuje się nasz rodzimy język?

Jak klasyfikowane są najtrudniejsze języki świata?

Stworzenie listy najtrudniejszych języków jest zadaniem niełatwym. W końcu język rodzimy nigdy nie jest trudny w nauce, nawet jeśli jest bardzo skomplikowany. W dzieciństwie nauka odbywa się w sposób zupełnie naturalny. Zupełnie inaczej jest, gdy próbujemy nauczyć się języka samodzielnie. W takim wypadku pojawia się konieczność nauki od podstaw, w teorii i praktyce.

Dlatego im więcej zasad związanych z gramatyką, ortografią, fonetyką – tym trudniejsza jest nauka. Poziom trudności języków oceniany jest więc na podstawie skomplikowania samego alfabetu i zasad, które obowiązują, gdy chcesz utworzyć słowa i zdania. Częstym problemem okazuje się odmiana wyrazów, która w języku polskim nazywana jest odmianą przez przypadki. Wiele osób uznaje polszczyznę za najtrudniejszy lub jeden z najtrudniejszych języków świata. Czy rzeczywiście tak jest?

Lista najtrudniejszych języków na świecie

Trudno znaleźć jedną, oficjalną listę najtrudniejszych języków świata. Obiektywnie, większość specjalistów na pierwszym miejscu listy umieszcza język chiński. Istotne znaczenie ma liczba znaków stosowanych w tym języku oraz ich wymowa. Podobnie mówi się o języku japońskim, lecz w tym przypadku wymowa nie jest już tak skomplikowana. Dlatego nauka języka japońskiego jest dużo łatwiejsza.

Z kolei ze względu na zawiłą gramatykę, jednym z najtrudniejszych języków na świecie jest arabski. Na trzecim lub czwartym miejscu zwykle plasuje się nasza rodzima polszczyzna. Dlaczego? To chyba wiemy wszyscy. Na liście musiał znaleźć się także język islandzki, który wyróżnia się między innymi skomplikowaną gramatyką.

Dlaczego poziom trudności języków budzi tak duże zainteresowanie? Z pewnością nauka jednego z najtrudniejszych języków nie jest łatwa, ale korzyści z uzyskanych kwalifikacji (np. tłumacza) są zachęcające.