202012.23
0

Czy pandemia ma wpływ na pracę tłumaczy?

W wielu przypadkach praca tłumacza wymaga bezpośrednich kontaktów. Obecnie takich spotkań należy jednak unikać. Jak rozwiązać ten problem? Jak przeprowadzać tłumaczenia ustne, a jak pisemne?

Ustne tłumaczenia a ograniczenia związane z pandemią

Zazwyczaj tłumaczenie ustne odbywało się w czasie spotkania na żywo. Obecnie nadal jest to możliwe, o ile zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności. Są to obostrzenia, które dotyczą nas wszystkich – należy więc zachować odstęp i stosować maseczki. Warto jednak śledzić zmiany w tym zakresie, ponieważ zasady mogą ulegać zaostrzaniu lub łagodzeniu. Potwierdzone informacje na ten temat dostępne są na przykład na stronach rządowych.

Inną kwestią jest fakt, że obecnie wiele spotkań odbywa się w formie online. W niektórych firmach cała kadra przeniosła się do domów, by tam, z zastosowaniem domowych sprzętów pracować. W czasie spotkań wykorzystywane są więc aplikacje do komunikacji na żywo w formie video. W takim wypadku również tłumacz powinien z tego sposobu skorzystać.

Z kolei w czasie spotkań wieloosobowych, które nadal w pewnych przypadkach się odbywają, tłumacz zwykle otrzymuje stanowisko odizolowane od reszty i nie musi nawiązywać bezpośrednich kontaktów z uczestnikami – podobnie jak sami uczestnicy między sobą. Zatem również przeprowadzenie tłumaczeń ustnych w takich warunkach pozostaje jak najbardziej możliwe.

Tłumaczenia pisemne w czasie obostrzeń

Gdy chodzi o tłumaczenia pisemne sprawa jest dużo łatwiejsza. Jakiś czas temu świat obiegła jednak informacja, że na powierzchni papieru i innych elementów cząsteczki wirusa mogą się utrzymywać wiele godzin, a nawet dni. Trudno powiedzieć, jaka jest ich konkretna liczba, gdyż doniesienia dostępne w sieci co jakiś czas się zmieniają, podobnie jak wyniki badań.

Popularną taktyką jest stosowanie tak zwanej kwarantanny dla korespondencji. Oprócz tego warto jednak zastosować dodatkowe środki ostrożności i nie dotykać dłońmi okolic twarzy. Nie zawsze możliwa jest bowiem kwarantanna czy dezynfekcja papierowych dokumentów. Dokumenty mogą być przesyłane także w formie online, co często bywa dużo bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem.