202106.30
0

Ciekawostki ze świata języków obcych

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 7000 języków, którymi posługuje się 7,6 miliarda ludzi na naszej planecie. Jeśli zadasz pytanie, który język jest najpopularniejszy na świecie, większość ludzi śmiało powie – angielski. Będą to jednocześnie słuszne i niesłuszne odpowiedzi. A oto kilka ciekawostek dotyczących języków obcych.

Jaki jest najpopularniejszy język?

Jeśli policzymy liczbę użytkowników, (czyli tych, dla których język jest ojczysty), to na pierwszym miejscu będzie język chiński, bo posługuje się nim prawie 1,5 miliarda ludzi na Ziemi. A jeśli liczymy pod względem rozmieszczenia geograficznego, to na pierwszym miejscu znajduje się język angielski, ponieważ porozumiewają się nim ludzie w 139 krajach świata. Wśród dziesięciu najpopularniejszych języków na świecie znajdują się również hindi, francuski, arabski, bengalski, rosyjski, portugalski i japoński.

Trochę o języku chińskim

Język chiński jest popularny w 39 krajach na całym świecie. Jednocześnie 10 dialektów tego języka tak bardzo różni się słownictwem i fonetyką, że Chińczycy mieszkający w różnych rejonach mogą w ogóle się nie rozumieć. Osobliwością języka mówionego jest to, że chiński jest jednym z języków tonalnych. Oznacza to, że słowo może zmienić swoje znaczenie w zależności od intonacji, z jaką je wymawiasz. To samo słowo o różnych intonacjach może oznaczać „pakiet”, „skarb”, „raport”, „cienki”. Pod względem gramatycznym język chiński jest dość prosty, ponieważ brakuje w nim rodzajów, liczby mnogiej, koniugacji czasowników. Aby jednak komunikować się po chińsku, trzeba nie tylko znać prawie 2400 znaków, ale także rozumieć ich znaczenie w połączeniu z innymi hieroglifami, a także poprawnie wyrażać tonację.

Gdzie jest hiszpański?

Hiszpański jest popularny wśród pół miliarda ludzi i używany w ponad 30 krajach na całym świecie. Język hiszpański ma również cechy językowe: mieszkańcy Peru czy Chile nie zawsze zrozumieją język argentyński lub meksykański, ponieważ w każdym kraju, ze względu na czynniki historyczne lub geograficzne, język nabrał charakterystycznych cech. Na przykład cechy leksykalne tego języka polegają na tym, że w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej istnieją zupełnie różne słowa, które mają to samo znaczenie. Również w krajach Ameryki Łacińskiej w życiu codziennym istnieje wiele słów, które w Hiszpanii są uważane za przestarzałe i dawno wyszły z użycia. Nawiasem mówiąc, jeśli wybierzesz się na wycieczkę do kraju, w którym mieszkali Miguel de Cervantes i Salvador Dali, nauczysz się najpopularniejszych słów w języku hiszpańskim, to pomoże Ci komunikować się z mieszkańcami.

Uważa się, że nawet najbardziej zdolni i uzdolnieni ludzie potrafią biegle posługiwać się zaledwie 6-7 językami. Biuro tłumaczeń wykonuje dokładne tłumaczenia tekstów z wielu języków, oferujemy tłumaczenia pisemne i ustne prawie w każdym języku europejskim.Tutaj można również zlecić tłumaczenie dokumentów, tłumaczenia, techniczne, medyczne, biznesowe.Tłumaczenia przysięgłe z języka niemieckiego oraz na język niemiecki a także: włoski, angielski, czeski, francuski.